«حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری» که دیروز در رأس هیأتی از علما و به نمایندگی از رئیس جمهور منتخب با مراجع عظام تقلید قم دیدار کرده بود، به ترتیب "اقتصاد"، "فرهنگ"، "اخلاق" و "بهبود روابط خارجی کشور" را دغدغه ها و اولویت های مراجع برای دولت آینده برشمرد. 

 اولویت مراجع عظام برای دولت دکتر روحانی/ دلیل انتخاب به عنوان رئیس هیأت علمایی/ نقش او در کابینه آینده

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ «حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن اختری» که دیروز شنبه در رأس هیأتی از علما و به نمایندگی از رئیس جمهور منتخب به قم سفر کرده و با 4 تن از مراجع عظام دیدار کرده بود، مطالبات مراجع از دولت آینده را تشریح کرد.

اهمیت نظر مراجع برای رییس جمهور منتخب

وی در ابتدا، تأکید «حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی» بر اهمیت اطلاع از نظرات مراجع تقلید درباره دولت آینده را انگیزه اصلی این سفر اعلام کرد و گفت: "رییس جمهور منتخب تصمیم دارند در آغاز فعالیت خود که مشغول دید و بازدیدهای کاری، مطالعات، رایزنی ها و برنامه ریزی ها برای تشکیل دولت آینده هستند از نظرات مراجع معظم تقلید نیز در این زمینه مطلع شوند".

اختری اضافه کرد: "ایشان چون در این روزها مشغولیت های زیادی دارند و ناچارند با شخصیت های داخلی و خارجی و نیز کارشناسان دیدارهای فشرده ای برگزار کنند امکان تشرف شدن به قم را نداشتند؛ اما چون نمی خواستند در ابلاغ سلام و نیز اطلاع از نظرات مراجع، تأخیری ایجاد شود تصمیم گرفتند هرچه زودتر هیأتی را برای این کار اعزام کنند".

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با ذکر اینکه حامل سلام و قدردانی رییس جمهور منتخب برای مراجع بوده است افزود: "دکتر روحانی از مراجع تقلید که همت کردند و با تشویق و سفارش مردم به شرکت در انتخابات، موجبات خلق حماسه سیاسی مورد نظر مقام معظم رهبری را فراهم آوردند سپاسگزاری کردند".

مهمترین مطالبات مراجع: اقتصاد، فرهنگ، سیاست خارجی

اختری که با خبرنگار ابنا گفتگو می کرد در پاسخ به این سؤال که مهمترین مطالبات مراجع از دولت آینده چه بود گفت: "مراجع عظام ضمن اینکه استقبال بسیار خوب و گرمی از هیأت داشتند به آقای روحانی سلام رساندند و تاکید داشتند وعده هایی که ایشان در دوران تبلیغات به مردم دادند را باید به طور کامل براورده نمایند".

وی «اقتصاد» و «فرهنگ» را مهمترین دغدغه مراجع در دیدار دیروز خواند و تصریح کرد: "آقایان مراجع تأکید کردند که اولویت امروز جامعه، مسائل معیشتی و اقتصادی مردم است؛ بنابراین این مسائل مهم که موجب نگرانی شده است ـ مانند اشتغال و تورم ـ باید مورد توجه رئیس جمهور آینده باشد".

اختری اضافه کرد: "مراجع معظم تقلید همچنین در رابطه با مسائل فرهنگی و اخلاقی تذکر دادند و تأکید داشتند که این مسائل نیز باید در کنار مسائل اقتصادی مورد توجه قرار بگیرد".

سفیر اسبق ایران در سوریه، بهبود روابط کشور با دنیا را دیگر مطالبه مراجع از دکتر روحانی دانست و گفت: "حضرات آقایان در رابطه با ارتباطات خارجی نیز توجه دادند و از رئیس جمهور منتخب خواستند که زمینه بهبود روابط ایران با دنیا را فراهم آورد".

وی اضافه کرد: "الیته آقایان فرمودند مطالبات عمده تری هم دارند که در جلسه حضوری با آقای روحانی بیان خواهند کرد و در نامه هایی نیز که به طور مفصل ارسال خوهند داشت آنها را ذکر می کنند".

چرا با همه مراجع دیدار انجام نشد؟

اختری در پاسخ به این سؤال ابنا که چرا دیدارهای دیروز فقط با 4 تن از مراجع انجام شد پاسخ داد: "با توجه به شرایط این ایام، مراجع دیگر در قم حضور نداشتند؛ لذا با چهار نفر از بزرگان ملاقات شد و با آقایان دیگر وقتی که تشریف بیاورند دیدار صورت خواهد گرفت".

دلیل انتخاب اختری به عنوان رئیس هیأت علمایی

وی درباره اینکه چرا با توجه به عدم حمایت ایشان از آقای روحانی در ایام انتخابات، وی به عنوان مسؤول هیأت علمایی این سفر را انجام داد هم گفت: "اینجانب به دلیل اینکه در مجمع جهانی اهل بیت(ع) مسؤولیت دارم به طور آشکار از هیچیک از آقایان نامزدها حمایت نکردم؛ بلکه در سخنرانی ها به شکل کلی به شرایط کاندیدای اصلح اشاره نمودم و مردم را برای مشارکت حداکثری تشویق کردم. اما علت اینکه آقای روحانی از من خواستند که مسؤولیت این هیأت را بر عهده بگیرم به آشنایی دیرینه و قدیمی من و ایشان برمی گردد".

اختری اضافه کرد: "ما بیش از 50 سال است که با یکدیگر رفاقت داریم. هر دو اهل «سرخه» در استان سمنان هستیم و ارتباط فامیلی هم داریم. ضمن اینکه تحصیلات در حوزه علمیه قم را با یکدیگر آغاز کردیم و در طول این پنج دهه همواره در ارتباط بوده ایم".

شایستگی دکتر روحانی برای ریاست جمهوری

معاون سابق بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، با ذکر اینکه رییس جمهور منتخب شایستگی های فراوانی دارد گفت: "مدیریت قوی، فکر روشن، اندیشه های خردمندانه، مبارزات در راه انقلاب، فعالیت های گسترده بعد از انقلاب، ویژگی های علمی و حقوقی، عشق و علاقه نسبت به امام راحل(ره) و ارادت نسبت به مقام معظم رهبری از خصوصیات بارز آقای دکتر روحانی است".

گمانه زنی های کابینه آینده

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در رابطه با گمانه زنی هایی مبنی بر اینکه ایشان مسؤولیت هایی مانند «ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی» یا «مشاور رئیس جمهور در امور حوزه و روحانیت» را در دولت آینده خواهد داشت نیز گفت: "چنین صحبت‏هایی با من نشده است. اما هر کاری که آقای روحانی از من بخواهند اگر منافاتی با مسؤولیت فعلی من در مجمع جهانی اهل بیت(ع) نداشته باشد به ایشان کمک می کنم؛ چون موفقیت ایشان موفقیت روحانیت، موفقیت حوزه علمیه و موفقیت نیروهای ارزشی و مکتبی است".

شایان ذکر است هیأتی از علما با سفر به قم و طی صبح و عصر دیروز به نمایندگی از سوی «حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی» با حضرات آیات عظام «مکارم شیرازی»، «موسوی اردبیلی»، «نوری همدانی» و «سبحانی» دیدار و گفتگو کردند.

این هیأت به ریاست «حجت الاسلام والمسلمین اختری» دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) و عضویت «حجت الاسلام والمسلمین علوی» و «حجت الاسلام والمسلمین رستگاری» و تعدادی دیگر از روحانیون، دور اول دیدار با مراجع را انجام داد.